مصاحبه با محمد حسین حفیظی، مرد بلوط کار

بسیاری از فعالان ودوستداران محیط زیست او را می شناسند. محمد حسین حفیظی خودش می گوید بزرگترین سرگرمی و دلخوشی او کاشتن درخت و بویژه بلوط است. علاقه خاصی به بلوط دارد.
خودش زیبا و باشکوه است، میوه اش خوراک آدم ودام است وبرگش هم برای دام خوب است. سایه سار خوب ودلنشینی دارد. کم آب است و با بسیاری از مناطق ایران سازگار است.
- چطور شد که به درختکاری علاقمند شدید؟
- من از دوازده سالگی درخت کاشته ام. مادرم مریض بود وپزشکان گفته بودند باید به مناطق جنگلی،پردرخت وسالم برود تا تنفس خوب داشته باشد. به همین دلیل بود که از همان کودکی همراه مادرم- والبته خانواده –همیشه یک پای ما در پارک و جنگل وکوهستان بود.
- واولین درخت هائی که کاشتید؟
- با برادرم بود شاید چهل سال پیش. چنار توی محل می کاشتیم. اما بلوط هایم را از سی وپنج سال پیش شروع به کاشتن کردم. در همه جا بلوط کاشتم حتی مخفیانه و بدور از چشم متولیان محل. در چیتگر،پارک شهر،پارک لاله،پارک رفتگر،گفتگو،جمشیدیه،قیطریه، ملت حتی رفتیم نیشابور هم بلوط کاشتم که الان بزرگ شده اند.
دوره های آموزشی زیادی در جای جای کشور برگزار کرده است در زمینه جمع آوری بذر بلوط،نهال کاری،پرورش ونگهداری بلوط.
- فکر نمی کنید بلوط برای برخی نقاط ایران بومی نیست وگونه بیگانه تلقی شده وممکن است ناسازگار باشد وضایعاتی ایجاد کند.
- نه،ناسازگارتر ازبرخی سوزنی برگ های وارداتی که نیست. در بسیاری از مناطق کشور ما بلوط  درخت بومی است وبصورت جنگل وجود دارد. ومتاسفانه در برخی مناطق هم از بین رفته است که باید احیاء شود.
برای من بلوط از چنار زیباتر است (اگرچه من همه گیاهان وموجودات را دوست دارم و هیچ کدام را بردیگری ارجح نمی دانم.)
بلوط همیشه سبز بهتراست یا سوزنی  برگ ها؟ این که اکسیژن سازی وبیشتری دارد وزیبائی وشکوه دیگری دارد. بعلاوه این خودش هم یک تنوع است. ما می خواهیم در پارک ها، معابر ومحل های عمومی بلوط کاری بشود.
بلوط های من الان در بسیاری از نقاط بزرگ و با شکوه شده اند در پارک لاله – جلو آتش نشانی – در پارک چیتگر وپارک شهر. من از شهرداری درخواست می کنم که در این درخت راهم در ردیف درخت های قابل کاشت خودشان بگذارند.
نکته مهم این که بلوط با خاک های آهکی سازگارتر از بسیاری درخت هاست. 


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
4.9/10 (تعداد آرا 16 نفر )