بیانیه اعتراض به طرح ادغام سازمان حفاظت محیط زیست برای تشکل ها،فعالین ومتخصصین استان تهران

ریاست محترم و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار حساس، دشوار، و حاد محیط زیستی قرار گرفته است. محیط زیست موضوعی فراجناحی و ملی است و امیدواریم که تمامی مردم و به ویژه مسئولینی که در مسندهای تصمیم‌گیری، قانون‌گزاری و مدیریتی قرار گرفته اند، این مهم را به درستی مورد توجه قرار دهند. نفس کشیدن، آشامیدن و کسب رزق و روزی از زمین نیازمند رفع مشکلات محیط زیست کشور است. ریزگردها، بحران کمبود و آلودگی آب، خشک شدن بسیاری از تالاب ها، افت شدید سفره‌های آب زیر زمینی، فرونشست بسیاری از دشت های کشور و دهان گشودن فروچاله‌ها، فرسایش خاک، آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای بزرگ، و کاهش تنوع زیستی ارزشمند از جمله معضلات بسیار حاد محیط زیست کشور هستند. اکنون که زمان انکار یا بی توجهی به محیط زیست گذشته است، فرصت برای چاره جویی بسیار اندک است. اگرچه باید اذعان نمود که این مشکلات یک شبه به وجود نیامده اند و در کوتاه مدت نیز قابل حل نیستند، اما از دست دادن حتی یک روز برای برنامه‌ریزی علمی و کارساز نیز نابخشودنی است. کاهش این مشکلات، نیازمند عزم ملی است و حمایت کلیه‌ی نهادها، سازمان‌ها و قوای سه گانه را می طلبد.
در چنین شرایط دشوار که سازمان حفاظت محیط زیست نیازمند تقویت سازمانی، دریافت  پشتوانه‌های قانونی محکم، و تخصیص بودجه‌های متناسب از سوی مجلس است، خبری بهت آور در رسانه ها درج شد.  در این خبر آمده است که طرح دو فوریتی ادغام سازمان حفاظت محیط زیست در وزارت جهاد کشاورزی تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است تا پس از تصویب قانون بودجه به صحن مجلس آورده شود.
ما امضا کنندگان این بیانیه، از نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی خواستاریم که برای توجیه نمایندگانی که این طرح را ارایه نموده اند،  و پس‌گیری امضاها  تلاش بی وقفه مبذول دارند. مسلما این تلاش نشانه‌ی توجه نمایندگان مجلس به آرای مردمی است که با حمایت و اطمینان خود آنان را برگزیده اند. در دور  آینده‌ی انتخابات مجلس، وفاداری کاندیداها به منافع ملی و محیط زیستی مسلما یکی از معیارهای تعیین کننده­ی مردم برای انتخاب نمایندگان خواهد بود.  سازمان‌های مردم‌نهاد،  اعضای هیات‌های علمی دانشگاه‌ها، کارشناسان، فعالان و مشاوران حوزه‌ی محیط زیست، آب و منابع طبیعی به دلایل متعدد، از جمله دلایل زیر، مخالفت خود را  با این طرح اعلام می نمایند.
 وزارت جهاد کشاورزی وزارتخانه ای  بهره‌بردار است که وظایف اصلی سازمانی آن برای حفاظت از محیط زیست تعریف نشده است و حتی در بسیاری از موارد می‌تواند در تقابل با آن باشد.
 سازمان حفاظت محیط زیست در شرایط کنونی به عنوان معاون ریاست جمهور از قدرت بیشتری برای بهبود شرایط محیط زیست کشور برخوردار است. قدرت و نقش سازمان حفاظت محیط زیست در این طرح کاهش می یابد.
 سازمان حفاظت محیط زیست دارای وظایف نظارتی متعدد است و طرح ادغام، این نقش را بسیار کم رنگ خواهد کرد.
 کاهش سطح مدیریت محیط زیست کشور از معاونت رئیس جمهور به معاونت وزیر جهاد کشاورزی تنها به کاهش قدرت سازمان حفاظت از محیط زیست خواهد انجامید.
 در شرایطی که حتی از دست دادن یک روز برای برنامه‌ریزی اقدامات حفاظت از محیط زیست تعیین کننده است، این طرح سازمان محیط زیست را درگیر مسائل اداری خواهد کرد که این امر مانع عملکرد اجرایی آن می‌شود.
مشکلات بی‌شمار محیط زیست کشور، و تعهدات جهانی جمهوری اسلامی ایران، نیازمند تقویت سازمان حفاظت محیط زیست و جامعیت مدیریت آن بر کلیه‌ی منابع است که کارشناسان امضاکننده‌ی این نامه آماده هستند با حضور در کمیسیون های مربوطه این دلایل را برای نمایندگان محترم تشریح نمایند.
کمترین زیان ارایه این گونه طرح‌ها که خلاف نیازها و الزامات  جامعه است، هدر رفت انرژی، منابع مالی و وقت مجلس و قوه مجریهی کشور و نیز ایجاد ابهام در چرایی مطرح شدن آن، در خانه‌ی ملت است.  بدیهی است که مخالفت و یا موافقت نمایندگان مجلس با  این طرح، در حافظه‌ی مردم و تاریخ کشور ثبت خواهد شد.
امضا کنندگان:


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.3/10 (تعداد آرا 11 نفر )