بیانیه دوم کارزار یک شاخه گل برای مبارزه با بیابان زایی

گل را بهانه کردیم تا بگوییم خشکسالی است
کارزار گل در بیانیه‌ دوم خود به برخی شبهه‌ها و نقدهایی که تا کنون به این کارزار وارد شده است پاسخ داد. نویسندگان این بیانیه تاکید کرده‌اند که اگر چه گل به نسبت غالب دیگر محصولات کشاورزی، آب کمتری مصرف می‌کند، اما تغییر الگوی مصرف را باید با کاهش استفاده از کالاهای غیرضروری شروع کرد. کارزار گل در بیانیه دوم خود تصریح کرده است که «گل را بهانه کرده‌ایم تا بگوییم خشکسالی است، طبیعت ایران تشنه است و اگر چاه‌های آب‌دزد و سدهای ویرانگر برچیده نشوند گلستان ایران کویر می‌شود». 

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است: 
هم‌میهنان عزیز، بایسته است همیاری دغدغه‌مندانی را ارج بگذاریم که در سه روز گذشته با اطلا‌ع‌رسانی یا نقد و تحلیل به اطلاع رسانی درباره کمپین گل کمک کردند. درباره برخی ابهامات ابراز شده لازم است دیگربار یادآور شویم که ما زورمان به سدسازها و دیگر غارتگران ذخایر آب نمی‌رسد. ناگزیریم برای نجات زیست‌بوم ایران، مصرف محصولاتی را که بهانه تداوم این وضعیت هستند تحریم کنیم، تا دست اندرکاران وادار به انتخاب و پذیرش راه‌های جایگزین و به صورت اجتناب‌ناپذیر دشوار و پرهزینه شوند. 
با حرف زدن ما دزدان آب واپس نمی‌نشینند. این، یک تمرین مدنی است. از گل شروع می‌کنیم. اگر چه گل به نسبت غالب دیگر محصولات کشاورزی، آب کمتری مصرف می‌کند، اما به خاطر داشته باشیم تغییر الگوی مصرف را باید با کاهش استفاده از کالاهای غیرضروری شروع کرد، همچنین به این خاطر که گل‌دوستان بیشتر حال نزار طبیعت ایران را درک می‌کنند؛ طبیعتی که ظالمانه از حقابه انسانی و قانونی‌اش محروم شده است.کما اینکه همین امسال با وجود کاهش بارش، به دنبال تداوم اجرای طرح خودکفایی در تولید گندم هستند و در واکنش به انتشار گسترده اخبار خشکیدگی در جای جای ایران دوباره طرح‌های مخربی مثل انتقال آب بین حوزه‌ای و... را مطرح می‌کنند. فراموش نکنیم که «کمپین یک شاخه گل» حرکتی مدنی برای یارکشی از میان مردم و صف آرایی رودرروی ویرانگران منابع آب است، وگرنه همه می‌دانیم در فهرست هدردهندگان آب جاها و محصولات پرشماری وجود دارند پیش‌تر از باغ‌های گل. به ما بپیوندید فقط با گفتن این جمله به دیگر هموطنان که «خشکسالی است، طبیعت ایران تشنه است و اگر چاه‌های آب‌دزد و سدهای ویرانگر برچیده نشوند گلستان ایران کویر می‌شود». گل را بهانه کنیم و این را همه روزه به هموطنان بگوییم. روزی دست کم یک بار، این شعار کمپین گل را تکرار کنیم که «در این خشکسالی، یک شاخه گل کافی است».

 ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )