آموزش بانوان روستایی برای حفاظت از ذخیره گاه زیستکره دنا و سازگاری با تغییرات اقلیمی


آموزش بانوان روستایی برای حفاظت از ذخیره گاه زیستکره دنا و سازگاری با تغییرات اقلیمی
انجمن پایشگران حامی محیط زیست با حمایت سازمان محیط زیست و بنیاد سوکو، پروژه ای تحت عنوان "مشارکت جوامع محلی برای سازگاری با تغییرات اقلیمی و طراحی مشارکتی کاربری اراضی"   در 6 روستای ذخیره گاه زیست کره دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد  را در دست اجرا دارد.
ذخیره گاه زیست کره دنا واقع در غرب ایران، دهمین ذخیره گاه زیست کره ی ثبت شده در کشور است. پهنه این ذخیره گاه با بیش از 255537 هکتار از زاگرس مرکزی در بین سه استان اصفهان، کهگیلویه بویر احمد، و چهارمحال بختیاری گسترده است. ذخیره گاه زیست کره دنا از تنوع زیستی قابل توجهی برخوردار است و دربرگیرنده گونه های جانوری و گیاهی بومی در خطر انفراض است. ویژگی های منحصر به فرد آب وهوایی منطقه، منجر به تنوع بالای زیستگاهی واکوسیستمی در یک ناحیه کوچک شده است. ذخیره گاه زیست کره دنا مکان کوه های بلند و نیمه-خشک، اکوسیستم های جلگه ای، چشمه ها و رودخانه هاست. همچنین رشته کوه های دنا برای هزاران سال محل اسکان ایلات مختلفی بوده که این مهم منجر به تنوع فرهنگی قابل توجهی شده است. متاسفانه توان ذخیره گاه زیست کره دنا در حمایت از جمعیت قابل قبول جانوری و گیاهی آن و برآوردن نیازهای حیاتی آنها کم شده ودر وضعیت کنونی ریسک بالایی برای ماندگاری حیات وحش دنا وجود دارد. از عوامل بوجود آمدن چنین خطری، می توان رشد جمعیت انسانی ساکن در منطقه، توسعه ناپایدار شهری و روستایی،  کشاورزی و باغداری و دامپروری ناساگار، بهره برداری نادرست از منابع طبیعی، کمبود آب، و تعارضات بین انسان و حیات وحش را نام برد. ناآگاهی های محیط زیستی، نبود ساختار یکپارچه مدیریت جامع، عدم مشارکت ذی نفعان، فقر، و روشهای زیست ناپایدار، هر یک سهمی در تخریب طبیعت منطقه دارند. تغییرات آب و هوایی جهانی هم مزید بر علت شده است. بواسطه نرخ پایین بارش نه تنها دنا، بلکه کل ایران در معرض خطرات جدی تغییرات آب و هوایی قرار دارد. برای دنای نیمه خشک، کمبود آب به معنای آتش سوزی جنگل های باقی مانده، شیوع آفات و بیماری ها، چرای مخرب دام در مراتع، و بهره برداری بیش از حد از منابع محدود آبی است. در وضعیت کنونی متاسفانه آگاهی دقیقی از اثرات زیان بار تغییرات آب و هوایی چه در بین مسئولین منطقه دنا و چه در میان اهالی بومی منطقه وجود ندارد.
پروژه حاضر که در راستای استراتژی حفظ زیست کره سازمان ملل متحد (به نام سویل)، حرکت می کند، تلاشی برای ایجاد گروه های محلی مجهز به دانش لازم برای مقابله با اثرات زیان بار تغییرات جوی است؛ تا با کمک جوامع محلی، گام های جدی در جهت حرکت به سمت استفاده پایدار از منابع جنگلی، مرتعی و آبی بردارند. این امر از طریق ایجاد هماهنگی بین ارگان های دولتی و جوامع محلی و نیز برگزاری کارگاه های آموزشی مشارکتی برای کلیه ذی نفعان و همچنین ظرفیت سازی هدفمند صورت خواهد گرفت.
این پروژه یک ساله  از اسفند ماه سال 1394 در روستاهای آب سپاه، خونگاه، دشت رز، بن زرد علیا و سفلی و چنار برم اقدامات خود را شروع کرده است. از جمله فعالیت های این پروژه، آموزش برای پایدار سازی کشاورزی و باغداری و تسهیل ایجاد مشاغل کمکی گردشگری و صنایع دستی می باشد. یکی از اهداف این پروژه افزایش آگاهی اهالی به ویزه بانوان و کودکان در راستای حفاظت از محیط زیست است. به این منظور دوره های آموزشی برای بانوان روستایی برنامه ریزی و از مهر ماه تا آبان ماه سال جاری به اجرا گذاشته شد. در هر یک از روستاها حدود 30 نفر از بانوان به صورتی فعال در این دوره های آموزشی شرکت کردند.  این دوره های آموزشی به صورت کارگاهی برگزار شده و  با ارایه فیلم و گفتگوی متقابل و بارش افکار همراه بود.
عنوان های آموزشی شامل خدمات اکوسیستم جنگل و مرتع، اهمیت و ارزش های ذخیره گاه زیستکره دنا، شیوه سازگاری با تغییرات اقلیمی و مدیریت زباله های روستایی بودند.  در ارایه این آموزش ها از همکاری و مشارکت سمن های استان به عنوان مدرس بهره گرفته شد. در انتهای این دوره آموزشی مراسم پاکسازی توسط اهالی روستاها برگزار شد و شرکت کنندگان با شرکت در مسابقه جوایزی دریافت نمودند.   
در ادامه آموزش در مدارس روستاهای هدف در دست برنامه ریزی است و از آذر ماه به مورد اجرا گذارده می شود.
تصاویر زیر ارایه این دوره های آموزشی و برنامه پاکسازی را نمایش می دهد.


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )