در سوگ از دست دادن محیط بان دنا "دانایی نسب"


در سوگ از دست دادن محیط بان دنا "دانایی نسب"
جمعه شب عازم روستای خونگاه در ذخیره گاه زیستکره دنا شدیم تا فعالیت های مشارکت محور حفاظتی خود در دنا را پی گیریم. اما متاسفانه با خبر باور نکردنی درگذشت آقای دانایی نسب محیط بان قدیمی، تلاشگر و حافظ حیات وحش منطقه مواجه شدیم.
به یاد آوردم که در اولین سفر به منطقه در حالی که در جاده روستایی توقف کرده بودم تا از مغازه داری آدرس روستای خونگاه را بپرسم برای اولین بار او را دیدم که سوار بر موتور محیط بانی اش با کنجکاوی ویزه محیط بانان ایستاد تا بررسی کند این غریبه ها به چه قصدی به منطقه تحت پوشش او آمده اند؟
وقتی خود را کمی معرفی کردیم و مطمئن شد با اهداف محیط زیستی به منطقه آمده ایم، با صمیمیت و مهربانی ای که مختص محیط بانان و اهالی منطقه است ما را به روستای خود خونگاه برد و در منزلش از ما به گرمی پذیرایی کرد و راهنمای ما شد تا با او گشتی در منطقه بزنیم.
به یاد می آورم که در بهار امسال که با بانوان روستای خونگاه به مرتع رفته بودیم تا شاهد غنای گیاهان کوهی و دارویی منطقه باشیم باز هم یک باره ظاهر شد تا مبادا کسی به منطقه تحت پوشش حفاظتی او آسیبی برساند.
در دوره های آموزشی که انجمن برای استقرار باغداری پایدار برگزار نمود، عضو ثابت گروه بود تا بیاموزد چگونه می تواند باغداری باشد که در تعادل با محیط زیست باغداری کند.
او که همیشه در همه جای منطقه تحت حفاظتش حضور داشت، در هفته گذشته و بعد از بارش برف سنگین به کوه می رود تا از کل و بزهای منطقه که به دلیل بارش برف سنگین به پایین دست می آیند حفاظت کند تا مبادا کسی از پایین آمدن کل و بزها سو استفاده کرده و به حیات وحش حامی او صدمه ای بزند. اگرچه به سرما و کوه و زندگی سخت در کوه دنا عادت داشت و بارها در زندگی 48 ساله اش با شب های سرد منطقه جنگیده بود ولی این بار ذغال باقی مانده از آتش در کلبه محل خوابش بلای جانش شده و گاز ذغال در خواب او را  غافلگیر کرده و جانش را در راه حمایت از حیات وحش از دست می دهد.
وقتی در مراسم عزاداری او شرکت کردم به روشنی دیدم که به جز خانواده و فرزندانش کل روستای خونگاه و روستاهای مجاور عزادار او بودند و همه از او به عنوان جنگنده ای سازش ناپذیر برای حفاظت از محیط زیست یاد کرده  و اشک می ریختند. تنها کودک دو ماهه او هنوز از عمق فاجعه بی خبر بود و آرام در بستر ارمیده بود.
انجمن پاما همانند همه هم روستایی هایش ، همکارانش و دوستداران محیط زیست کشور در سوگ او نشسته و متاسفانه همه ما او را از دست دادیم. یاد و خاطره اش پایدار
مهندس میترا البرزی منش(مدیرعامل انجمن پایشگران حامی محیط زیست -پاما)

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )