گزارش اختصاصی پاما از اجلاس پاریس


گزارش اجلاس پاریس
-اختصاصی پاما-
مقدمه :
این گزارش و عکس ها توسط یکی از اعضای پاما که در اجلاس شرکت داشته است نوشته شده است.
 
کنفرانس حقوق محیط زیست
در تاریخ 24 ژوئن 2017 در سالن اصلی دانشگاه سوربُن پاریس ، مجمعی تشکیل شد که بنا به گفته ی مسئول برگزاری آن : تمامی کسانی که امروز اینجا هستند ، در آینده خواهند گفت که در یک اجلاس تاریخی حضور داشته اند که فقط آغازی بر روابط انسانی به ویژه در حوزه ی حقوق محیط زیست بوده است.
تعداد کثیری حقوق دان از 5 قاره جهان ، دبیرکل سابق سازمان ملل ، وزراء محیط زیست برخی کشورها و همچنین چهره های سرشناس جهانی طرفدار محیط زیست در این اجلاس حضور داشتند.
لورن فابیوس ، وزیر خارجه سابق فرانسه ، مسئولیت برگزاری اجلاس را داشت به همراه شهردار فعلی پاریس. همچنین امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه ، که در جلسه حاضر بود ، سخنرانی کرد و سند نهایی را امضاء نمود.
جوهره ی این اجلاس یک اقدام حقوقی است که توسط حقوق دانان جهان به ویژه انجمن حقوق دانان فرانسه تدارک دیده شده بود. برای آنکه حقوق محیط زیست در تمامی جهان همانند حقوق بشر به رسمیت شناخته شده و لازم الاجرا باشد و به عنوان یک عنصر پایدار در روابط بین المللی رعایت گردد ، جدا از اینکه چه فردی یا چه حزبی یا گروهی در کشوری از جهان قدرت سیاسی را در دست گرفته باشد.
آرنولد شوارتزنگر ، فرماندار سابق کالیفرنیا گفت : آمریکا از معاهده ی پاریس بیرون نیامده است ، تنها یک نفر بیرون آمده و آن هم دونالد ترامپ است.
مکرون و فابیوس طی صحبت های خود تاکید کردند که پرداختن به مسئله ی محیط زیست برای جلوگیری از جنگ های جدید مهم است.
فابیوس گفت : من نمیدانم چرا ما و کلا چرا بشریت تا امروز بعد از هر فاجعه به تثبیت حقوق پرداخته ایم . بعد از انقلاب فرانسه ، اعلامیه حقوق بشر و بعد از جنگ جهانی دوم ، میثاق همکاری دولت ها . الان نباید منتظر باشیم که یک فاجعه ی جهانی رخ بدهد و بعد از آن بنشینیم و حقوق محیط زیست را بنویسیم .
وزیر محیط زیست فرانسه که هیچ سابقه سیاسی ندارد و فردی است که تنها در NGO   های محیط زیستی فعالیت کرده است و گفت : امروزه محیط زیست یک الزام اخلاقی نیست ؛ بلکه یک قانون فیزیکی و محسوس است و دارد خودش را به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر نشان می دهد.
در این اجلاس گفته شد ، گرما در ایران به بالای 50 درجه رسیده است که بسیار خطرناک است.
در حاشیه و طی صحبتی با آرنولد ، علیرغم ظاهر خشن و ذهنیت های ما در رابطه با فیلم های او ، فردی است بی نهایت مهربان ، احساساتی و به شدت طرفدار محیط زیست.


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )