بیانیه اتحادیه جهانی حفظ طبیعت IUCN

بیانیه اتحادیه جهانی حفظ طبیعت IUCN در کنفرانس تغییرات اقلیمی بن
در جلسه عمومی کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در بن آلمان، در نوامبر 2017، خانم اینگر اندرسن، مدیرکل اتحادیه جهانی حفظ طبیعت IUCN که انجمن پایشگران محیط زیست ایران نیز عضو آن است، بیانیه زیر را قرائت کرد:

 
جناب رئیس
اجازه دهید به دولت فیجی برای رهبری این کنفرانس تبریک بگویم.
امروز ما در نقطه مهمی در نیمه راه ایستاده­ایم. نقطه میانی بین توافقنامه پاریس و مهلت تعیین شده­ای که طرفین برای شروع مصوبات در اختیار دارند. و تحقق اهداف، نیازمند آن است که هرگونه توقف و معطلی را کنار بگذاریم و هر ابزاری را که در اختیار داریم، به کار گیریم.
به همین دلیل است که IUCN از یک متحد بزرگ که اغلب در تلاش­ها برای رسیدن به توافقنامه پاریس دست کم گرفته شده است، دفاع می­کند: از طبیعتِ مادر سخن می­گویم.
تحلیل­های اخیر نشان می­دهد که راه حل­های اقلیمی طبیعی می­تواند بیش از یک سوم از کاهش 2درجه سانتی­گرادی مورد نیاز تا سال2030 برای تثبیت گرمای زمین را فراهم کند. این بسیار شگرف است.
اما همان­طور که اقدامات IUCN در سراسر جهان نشان می­دهد، راه حل های مبتنی بر طبیعت به مراتب فراتر از مقابله با تغییرات اقلیمی است. در جهانی که پیامدهای ویرانگرانه تغییرات اقلیمی پیش روی ماست، سرمایه­گذاری در زیرساخت­های طبیعت - سیلاب، جنگل­ها، دریاچه­ها - به محافظت جوامع از تخریب­های مرتبط با اقلیم کمک می­کند. به عنوان مثال، مطالعات اخیر، برآورد می­کند که تالاب­ها از 625 میلیون دلار خسارت مستقیم سیل در طوفان سندی سال 2012 در آمریکا جلوگیری کرده است.
و فراتر از نقش حیاتی آن­ها در مقابله با تغییرات اقلیمی، راه حل­های مبتنی بر طبیعت به کاهش فقر، تغذیه جمعیت جهانی رو به رشد و همچنین حفظ تنوع زیستی کمک می­کند. بنابراین باید از خود بپرسیم آیا می­توانیم این متحد قدرتمند را نادیده بگیریم؟
به همین دلیل است که IUCN طرفین را تشویق می­کند تا راه حل­های مبتنی بر طبیعت را برای تغییرات اقلیمی مانند تنفس و ترمیم جنگل­ها در تهیه و بازنگری برنامه­های ملی در نظر بگیرند.
ما در جهانی زندگی می­کنیم که اهداف بلندپروازانه­ای را برای خود تعیین کرده است. ما با یک چشم­انداز مشترک از یک سیاره سالم که مردم آن سالم و موفق و مسئولیت­پذیر در حفظ این خانه مشترک هستند، گرد هم آمده­ایم.
با طبیعت می­توانیم این چشم­انداز را داشته باشیم، اما بدون طبیعت قطعا شکست می­خوریم.
ما باید به دنبال طبیعت بهتر باشیم تا طبیعت بتواند بهتر از ما مراقبت کند. گزارش اخیر IUCN، که در این کنفرانس منتشر کردیم، نشان می­دهد که تعداد سایت­های میراث طبیعی جهانی که تحت تاثیر تغییرات اقلیمی  قرار گرفته­اند، طی سه سال گذشته تقریبا دوبرابر شده است.
این سیگنال دیگری است که می­گوید چرا ما باید اقدامات گسترده و زودهنگام در همه بخش­ها را همین امروز انجام دهیم، و چرا دیگر نمی­توانیم تاخیر داشته باشیم. در حالی­که طبیعت می تواند نقش خود را ایفا کند، ما انسان­ها نیز باید چنین کنیم.
همچنین ما از پررنگ شدن موضوع اقیانوس­ها -که اغلب از آن غفلت شده است- و راه­اندازی مسیر اقیانوس آرام تحت رهبری جمهوری فیجی در این کنفرانس استقبال می­کنیم.
به همان میزان برنامه اقدامات اقلیمی که در بن با مشارکت مراکش رو به پیشرفت است، اهمیت دارد.
IUCN افتخار دارد که به این روند، به ویژه در زمینه­های موضوعی جنگل­ها، آب و اقیانوس­ها، کمک کند. ما مایلیم که خروجی­های آن به تصمیم­گیری به وسیله کشورها در تلاش­هایشان برای مقابله با تغییرات اقلیمی از طریق روند گفتگو در سال­های آینده کمک کند.
همچنین از تصویب موفقیت آمیز طرح پایلوت جنسیتی و پیشرفت­های ایجاد شده در ساختن جوامع محلی و مردم بومی (LCIP) استقبال می­کنیم.
این­ها دستاوردهای مهم کنفرانس 23 است.
خانم ها و آقایان، با تشکر از تلاش­های شما در اینجا، بُن، ما می­توانیم دستور کار اجلاس اقلیمی را با اعتماد به نفس و دیدگاه­های تازه طوری به پیش ببریم که طوفان­های تغییرات در پشت سر ما باشند. عزم تزلزل­ناپذیر و محکم ما این سیاره با ارزش را به سوی ساحل­های امن­تر هدایت خواهد کرد.
اجازه می­خواهم با ابراز قدردانی و تبریک به فیجی به­خاطر برگزاری موفقیت آمیز کنفرانس 23، همچنین از دولت آلمان به­خاطر میزبانی ما در بن سپاسگزاری کنم.
متشکرم.
 

 

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )